ELEKTROSTATİK FİLTRE NEDİR ? – Elektrostatik Filtre Tarihçesi

Ülkemizde bacasız davlumbaz , bacasız filtre , dumansız baca olarak bilinen bir çeşit toz duman filtresi olan elektrostatik filtre Türkiyede restoran ve mutfak filtrasyonu odun kömür dumanı ve toz filtresi olarak kullanılmaktadır. Elektrostatik filtrenin çalışma prensibi pratikte saçımızı taradığımız tarağın hafif kağıt parçalarını yerden kaldırması veya tüplü televizyonların çevredeki tozları , kolumuzun kıllarını veya saçımızı ekrana çekmesi gibi içine giren toz ve duman parçacıklarını yüksek voltaj gücüyle çekmesi gibidir . Elektrostatik Filtrenin yaklaşık 130 yıllık bir geçmişi vardır. Elektrostatik filtrenin ilk büyük ölçekli endüstriyel uygulaması 1885’te İngiliz elektrik fizikçisi Sir Oliver Lodge’ın gözlem ve deneyimlerine dayanan Walker ve Hutchings tarafından gerçekleştirildi. Ülkemizde ilk defa Ustamız Ajan Elektronik patronları Mehmet ve Mustafa Kerim Çınarlı tarafından 1987 yılında Afyon Şeker Fabrikası Elektrostatik Filtresi yapılmıştır. Pratik hayatta kullanımı ve yaygınlaşması son 3 yılda gerçekleşmiştir. Son 3-5 yılda bir çok farklı firma farklı ülkelerden ithalat yapmışlar kimisi bu işi terkettiğinden yedek parça ve servis desteğide kalmadığından cihazlar atıl kalmıştır. Elektrostatik Filtremiz 1987 te olduğu gibi kendi imalatımız olup tüm parçaları Türkiyeden temin edebilirsiniz.Cihazlarımız hem tarafımızdan hemde Türkiyenin her yerindeki televizyon tamircilerince tamir edebilir.Yedek parçalarımız, piyasada bolca bulunmaktadır.

İMALATIMIZ OLAN ELEKTROSTATİK FİLTRELER ŞEKİL OLARAK

  1. Genel Amaçlı Elektrostatik Filtre (100 Watt ve altı tel iyonizerli demir kasa)(Euromate, Czm, Rydair,Purified Air, Alp, ve feka benzeri gibi)
  2. Endüstriyel Ağır Hizmet Filtresi paslanmaz 304 alaşım 500 watt testere iyonizerli Filtre (Boton, Klean, Bristol,Elbaron benzeri)
  3. Otomatik yıkamalı Filtre ( KMA benzeri) olarak 3 tip olarak üretmekteyiz.

KULLANIM ALANINA BAĞLI OLARAK ELEKTROSTATİK FİLTRE İMALAT ÇEŞİTLERİMİZ

  1. Mutfak Dumanı için ESP
  2. Sanayi tipi Hidrolik ve Bor yağı dumanı için yüksek amperli Filtre (Normal Elektrostatik Filtrenin 10 katı gücünde trafolu)
  3. Katı yakıt dumanı için Elektrostatik Filtre Odun kömür kurumu toz için yıkamalı veya silkelemeli ESP.

ELEKTROSTATİK FİLTRELERİMİZİN EN KÜÇÜĞÜNÜN GÜCÜ 100 WATTIR. Oysa piyasadaki Çin ve Çinde fason yapılmış Hollanda İngiltere (!) malları 30 watt civarındadır. Elektronik kartlarımız diğerleri gibi sadece kendi cihazımızda değil tüm cihazlarda verimli olarak kullanılabilir. Oysa ithal mallarında birinin trafosu diğerininkine asla uymaz. Bu nedenle arızalanınca illa o firmaya muhtaç kalırsınız.Tamiri mümkün olmayan bu cihazlarda kart değişim bedeli 1000 Eurodan başlamaktadır. İsteğe ve ihtiyaca göre özel ölçülerde imalat sadece gerçek imalatçı olan firmamızda yapılır. Her marka ve model Elektrostatik Filtre tamiri ülkemizde sadece firmamızda yapılır. Oysa diğerleri kendisi imalatçı geçinenler dahi güya kendi ürettiği filtreyi bile tamirden aciz olup bozulunca yenisini takmaktalar. Firmamızdan başka bu işle uğraşanların içinde bir tane dahi Elektronik firması yoktur. Genelde havalandırmacı , tenekeci , borucu, klimacı veya sırf kar için elektrostatik filtre haricinde başka ürünlerde yapan veya ithal eden firmalardır. Biz ise Elektrostatikten başka hiçbir şey yapmıyoruz ama elektrostatiğin ise herşeyini ve 23 ayrı çeşidini yapıyoruz. Ayrıca özel imalatı , çimento ve demir çelik fabrikası kule tip filtreleride Siemensle işbirliğimizle üretiyoruz. İsteğe uygun özel imalat yapılır.