Karbon Filtre Nedir?

Yoğun bir koku oluşumunun söz konusu olduğu endüstriyel mutfaklarda genellikle karbon filtreler tercih edilir. Karbonun özel bir işlemden geçirilmesi sonucunda elde edilen karbon filtreler mikroporlu bir yapıya sahip olur. Bu özelliği sayesinde kötü kokuları ve istenmeyen gazları son derece etkin bir şekilde absorbe edebilirler. Karbon filtrelerin özellikle havalandırma sistemlerinde son derece yoğun bir şekilde kullanılması da bundan kaynaklanır.

Restoran ya da otel mutfaklarında kokunu filtrasyonunda karbon filtre çeşitleri de kullanılabilir. Aktif karbon filtreler çok sayıda gözeneğe sahip olmasıyla da geleneksel filtre çeşitlerinden ayrılıyor. Aynı zamanda yüzey alanları da çok daha fazladır. Bu da kokuları filtre etme noktasında son derece başarılı olmalarını beraberinde getirir. Koku filtrasyonunda yüksek verimlilik ihtiyacı duyan işletmeler için tercih edilebilecek filtre çeşitlerinden biri de karbon filtrelerdir.

Kullanacağınız elektrostatik filtreler belirli bir kalitenin üzerinde olduğunda havadaki toz, is, duman, yağ ve partiküllerin en az % 50’sinin filtre edilmesini sağlayacaktır. Aktif karbon filtreler kullanıldığında ise bu oranın % 87 dolaylarına ulaştığını belirtmeliyiz. Sadece temiz hava akışı değil aynı zamanda kötü kokuların giderilmesi ihtiyacı da olduğunda işletmelerin mutlaka yeni nesil filtre çeşitlerine yönelmesi gerekir. Bu noktada dikkate alınması gereken filtre modellerinden biri de karbon filtrelerdir.

Aktif Karbon Filtrenin Kullanım Ömrü Nedir?

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de aktif karbon filtrelerin kullanım ömrüdür. Ancak bu ürünlerin kullanım ömründe belirleyici olan önemli bir faktör var. O da işletmenin yoğunluğudur. Örneğin gün boyunca yoğun bir şekilde yemek pişirilen profesyonel mutfaktaki karbon filtrenin kullanım ömrü daha az olur. Daha az yoğunluğa sahip mutfaklarda ise karbon filtrelerin kullanım ömrünün daha uzun olacağını söyleyebiliriz. Genel olarak sizlere bir fikir vermesi açısından karbon filtre ne kadar süre kullanılır sorusuna 6 ay ila 15 ay arasında değişen bir süre yanıtını verebiliriz.

Neden böyle bir kullanım süresinin olduğunu da açıklayalım. Çünkü karbon filtrelerin temizliğinin yapılması ve yeniden kullanılması mümkün değildir. Bu filtreler bakım işleminden de geçirilmezler. Kullanım sürelerinin sona ermesinin ardından kartuşlarda bulunan karbon boşaltılır ve yeniden dolum işlemi gerçekleştirilir. Karbon filtrelerin kullanımına devam edilmesi ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Temizlenerek yeniden kullanımının mümkün olmaması, karbon filtrelerin dezavantajı gibi algılanabilir. Ancak kötü kokunun filtre edilmesinde sağladığı başarı ve son derece verimli bir şekilde kullanılabiliyor olması da filtre seçimi yaparken mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Bir yanıt yazın