Ekoloji Ünitesi Nedir

Sanayi tipi mutfaklarda özel hava temizleme sistemlerinin kullanılması gerekir. Bu sistemler arasında en çok tercih edilen ise ekoloji üniteleridir. Ekoloji ünitesi nedir sorusunu genel olarak endüstriyel mutfakların egzoz sistemlerinde kullanılan temizleme üniteleri şeklinde tanımlayabiliriz.

Profesyonel mutfaklarda meydana oluşan is, duman ve yağ gibi unsurlar havayı kirletir. Kirlenen bu havanın dışarıya temizlenerek çıkması gerekir. Havanın düzenli olarak temizlenmesi için de yüksek performanslı hava temizleme ünitelerine ihtiyaç duyulur. İşte bu noktada devreye ekoloji üniteleri giriyor. Havanın etkin bir şekilde temizlenmesi için gerekli olan tüm ekipmanlar tek bir ünitede toplanıyor ve bu sayede düzenli olarak temiz hava akışı sağlanıyor.

Ekoloji Ünitesinde Hangi Ekipmanlar Bulunur?

Bu ünitelerde yer alan ekipmanlardan bazıları şunlardır:

  • Yağ tutucu paslanmaz ön filtre
  • Kaba partikül tutucu metal filtre
  • Elektrostatik filtre
  • Aktif karbon filtre
  • Egzoz fanı
  • Otomasyon panosu
  • UV plazma ünitesi

Modüler olarak kullanılan ekolojik üniteler dış ortam koşullarına uygun olarak üretildiğinden her türlü hava koşulunda rahatlıkla kullanılabiliyor. İç ortamda oluşan kirli havanın etkin bir şekilde filtre edilmesi için tasarlanan bu üniteler, günümüzde gayet sessiz bir çalışma prensibine sahip oluyor.

Ekoloji ünitesinin kullanım amacı mutfak içerisindeki havanın temizlenmesi değildir. Mutfaklardan dışarıya atılan havanın temizlenmesidir. Çünkü mutfaklarda oluşan kötü ve kirli hava hem mutfak çalışanlarını hem de işletmenin müşterilerine ciddi düzeyde rahatsız eder. Hatta bu havanın temizlenmemesi durumunda işletmenin önünden geçen insanların dahi rahatsızlık duyması söz konusu olacaktır. Dolayısıyla sanayi tipi mutfaklarda ekoloji ünitesinin mutlaka kullanılması gerekir. Endüstriyel mutfaklarda ekoloji ünitesi kullanımı bir seçenek olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiş durumdadır.

Ekoloji ünitesi seçimi yaparken dikkatli olunması ve mutlaka belirli bir kalitenin üzerinde olan ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Kullanım amaçlarına göre pek çok farklı ekoloji ünitesi seçeneği bulunuyor. Bu ürünlerin detaylıca incelenmesi ve kullanım amacına, ihtiyaca en uygun modelin tercih edilmesi büyük bir önem taşır.

Ekoloji Ünitesi Seçerken Bunlara Dikkat!

Ekoloji ünitesi seçerken öncelikle mutfağın ihtiyaçlarının belirlenmesi gereklidir. En uygun filtrasyonun seçilmesi gerekir ki bu da genellikle aktif karbon filtre ile elektrostatik filtre içeren ekoloji üniteleri olur. Bu üniteler farklı seçenekler sunar. Santral tipi olanlar en büyük hacme sahip olan mutfaklar için üretilen modellerdir. Debi büyüklüğü nedeniyle yemekhaneler, yemek üretimi yapılan fabrikalar, oteller gibi alanlarda kullanılır. Daha küçük çaplı mutfaklar için özel olarak tasarlanan ekoloji ünitesi modelleri de var.

Bir yanıt yazın