Elektrostatik Filtre Nedir, Ne İşe Yarar

Elektrostatik filtre en gelişmiş filtre çeşitlerinden biridir ve özellikle endüstriyel mutfaklar gibi havada yoğun duman, is, yağ ve partikül olan alanlarda tercih edilir. Havaya karışan partikül ve istenmeyen materyallerin mükemmel bir şekilde filtre edilmesini sağlayan elektrostatik filtre çeşitleri işletmelere son derece düşük maliyetli bir çözüm sunuyor olmasıyla da ön plana çıkar.

Filtrasyon performansı çok daha yüksek olan elektrostatik filtreler, profesyonel mutfaklardaki temiz hava beklentisini en verimli şekilde karşılıyor. Sadece havadaki duman ve isi değil gözle görünmeyecek kadar küçük olan partikülleri de başarılı bir şekilde temizlemeyi başarıyor ve ortamda temiz hava dengesi sağlıyor. Özellikle belirli bir kalitenin üzerinde olan filtrelerin tercih edilmesi durumunda bu ürünlerin avantajlarından çok daha yüksek düzeyde istifade etmenin mümkün olduğunu belirtelim.

Elektrostatik Filtrelerin Avantajları Neler?

Güçlü bir filtrasyona sahip olmak isteyenlerin mutlaka elektrostatik filtrelerin ne işe yaradığı ve ne gibi avantajlar sunduğu konusunda bilgi sahibi olması gerekiyor. Kullandığınız elektrostatik filtre çeşitlerinin sağlayacağı faydaları hemen gözden geçirelim.

  • Düşük Maliyet

Öncelikle seçtiğiniz elektrostatik filtrenin kurulumu için düşük de olsa bir maliyeti gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu filtre, HVAC sistemine kurulu olabilir ya da taşınabilir yapıda olabilir. Sadece tek seferlik bir başlangıç maliyeti ödemeniz gerekiyor ve sonrasında sürekli olarak bir bütçe ayırmanıza gerek kalmıyor. Sadece düzenli aralıklarla elektrostatik filtrenin temizliğinin ve bakımının yapılması gerekecektir. Bu açıdan bakıldığında elektrostatik filtrelerin geleneksel filtrelerden çok daha düşük maliyetli bir seçenek olduğu sonucuna varabilirsiniz.

  • Yıkanabilir ve Yeniden Kullanılabilir

Elbette elektrostatik filtrelerin düşük maliyetli bir seçenek olmasının nedenlerinden biri de yıkanabilir özellikte olmalarıdır. Dolayısıyla bir süre sonrasında yeniden bir filtre satın almak zorunda kalmazsınız. Çünkü bu ürünler yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir ürün çeşitleridir.

  • Güçlü Performans

Havadaki toz, partiküller, yağ damlacıkları, is ve duman gibi istenmeyen kirlerin en kısa sürede ve en etkin şekilde temizlenmesinde elektrostatik filtre çeşitlerinin doğru tercih olduğunu belirtmeliyiz. Etkin bir hava temizliğinin yapılması gerektiğinde bu filtreler yüksek oranda başarı sağlıyor. Bu özelliği sayesinde tekstil atölyeleri gibi pek çok imalat yapılan alanlar da bu ürünlerin kullanılabildiğini eklemek gerekir.

  • İyi Bir Hava Kalitesi

Son olarak elektrostatik filtre çeşitlerinin ortamda gayet iyi bir hava kalitesi sağladığını da göz ardı etmemek gerekir. Ortam havasının temiz olmasını sağlaması çok sayıda işletmenin bu ürünleri tercih etmesi için yeterli bir neden oluyor.

Bir yanıt yazın